Altruist Urban Cafe

Алтруист е на ул. Екзарх Йосиф 49 в центъра на София. Със същия успех би могло да бъде на подобна улица в Париж или Брюксел. За малко да кажем и Виена, но е прекалено светло и приятно за виенско кафене.

Алтруист има щастието да се намира в имот от началото на миналия век, когато под кооперациите е имало дюкяни и който не е преграден на две етажчета от лакоми собственици, т.е. имате около 4-метрови тавани. Има атрактивна фасада със също така атрактивно лого. Стените са бели, осветителните тела – в стил “Сецесион”. Има непретенциозни, но уютни маси и столове, два високи бара и кът с мека мебел, както и светла и голяма витрина за сладки и солени неща. По стените има постери или картини от изложби, като това, което видите там се продава. Слуша се ненатрапчив и нетежащ на съвестта джаз. Отзад има приятна градина.

Някой е мислил цялата концепция – от логото през дизайна и музиката до асортимента – за което ние поднасяме поздравления. Изпълнена е с редки за нашите ширини деликатност и чувство за стил. Обикновено, когато се пръкне нещо толкова добро, то се навира в очите и ушите на клиента и той бива каран да се чувства длъжен да благодари, че е седнал в заведението.

Кафе – каквото си поискате. Работят с Bug Coffee – пекарна за  specialty coffee, с която работят повечето хипстърски места в града и чийто подбор на кафе е ок, без да е нещо особено за маниаците, но за нивото на софийските кафенета е направо рекорд във високия скок. В Алтруист даже филтър могат да ви пуснат, освен хилядите варианти с мляко от крава и не, имат си и колдбрю, и Далгона. Водата е филтрирана и идва в стъклени бутилки, а не в ужасни пластмаси – както казват самите собственици, те се  грижат да намаляват пластмасата и да рециклират тази, без която не може да се мине. Има чайове, топли и студени, лимонади. Има всичко, което трябва да има в едно кафене.

Храната е сериозен плюс тук, но за разлика от възхитата, с която се предлагат сладките неща, които са от работилницата на собствениците, ние смятаме, че Алтруист бележи повече точки със солените си неща: баници, няколко вида солени курабии, прекрасни кифлички с кашкавал. Има кроасани със солени пълнежи – сирена, меса, зеленчуци – като особено добра идея е изпеченият под формата на сфера/кълбо кроасан. Има и сандвичи с подобни пълнежи. Доста добро място за закуска. Сладките неща – кексове, торти, курабии, сладки и т.н. – са леко старомодни и доста тежки. У нас като че ли все още за да се докаже, че се ползва масло, то трябва да накъртва във вкуса, но българинът си обича баклава, т.е. сладко и масленко, и витрината редовно се изпразва.

Цените са абсолютно приемливи и това е едно от малкото места, на които нямаш чувството, че искаш да си вземеш парите обратно. Именно поради това, там често ще видите млади и не толкова млади човечета от различни нации зад лаптопите си (и е весело да наблюдаваш как италианците си поръчват баница, отхапват от нея, поглеждат с искрено неразбиране и отиват да си вземат корасан) – през седмицата това си е сериозно пространство за co-working. През уикенда – не, защото собствениците не дават да се бачка тогава. Все пак са собственици, трябва да тропнат с крак в един момент, а и оборотът от лап-топите не е кой знае колко висок, съотнесен към времето, за което се заемат масите.

Алтруист има и събития от различно естество, продава се различен merchandising (мърч на български), списания, книги и винаги страхотна коледна елха. София има нужда от повече такива места.

HleBar / ХлеБар

Надали хипстърска София си спомня времето на бистро „Комерсиал“, което просъществува около пет години на ул. Шишман и прокара пътя на добрата бистро-концепция в София. Със сигурност обаче същата тази София е запозната с втория, доста по-успешен, проект на същите собственици: концепцията „ХлеБар“ с двете й, към края на 2016-та, локации: на ул. Шишман 27 и ул. Оборище 16.

ХлеБар, както показва името и което добре описва концепцията на мястото, не е средностатистическаta БГ-фурна. Това е хлебен бар, в който освен хляб, можете да си купите сандвичи, разядки, банички, гризини, конфитюри и още доста други интересни продукти.

Главен герой, разбира се, е хлябът – само с квас. Има бял, от лимец, от спелта, пълнозърнест със семена, бял с маслини, бял със сушени домати. В пекарството има толкова мнения за хлябовете с квас, колкото и пекари – колко да е кисел квасът, колко да са големи шуплите. Този на Хлебар е средно кисел (за разлика от този на Слънце и Луна например, който е силно кисел) и с доста големи шупли. На нас нивото на киселинност ни е ок, големината на шуплите може и да е малко по-умерена, но според нас техните са едни от най-добрите хлябове в София. Цената е 3.00 – 3.50 лв. за около 300 грама. Висока цена, но добрият хляб все още е лукс в София.

Сандвичи – би било глупаво да не ги предлагаш ако правиш хляб, а собствениците на мястото са доказали, че съвсем не са такива. Обикновено са три: например с крем сирене, сьомга и копър; с крем сирене, сушен домат и печена люта чушка (или пресен домат и чушка, ако е лято) и един затворен с хамон, сирене по избор и горчица. Вкусни и предостатъчни като количество. Цени: 5.00 лв. Има и нещо, което на нас ни хареса особено много: чиния с разядка – арменска с патладжан или хумус и хляб, полят със зехтин – общо цената е към 4.00 лева и за нея преяждането е гарантирано.

Баници – окрилени от успеха на баницата със зехтин, яйца и сирене, ХлеБар-ите увеличиха сериозно асортимента им и вече има дори такива с картофи и манатарки и с агнешка кайма. Идеята за баничка под левче отмира с цените на баниците на ХлеБар (цени между 2.90 и 3.50 лв.), но истината е, че пазарът е този, който дава право на съществуване на даден продукт и баниците на ХлеБар не само имат такова право, но и право на размножаване. Клиентелата, която ги купува се състои от градски типове, заети с кариера, но и с произход на храната и чужденци, които за 1.50 евро няма да получат повече от билет за метро в Европа. Има достатъчно от тях в София.

Има и малко меню – две супи, салати, месно и безмесно ястие.

Хлебар продава и конфитюри (на цена 6 лева за 150 гр. или 10 лева за 250 гр.), лютеница (на цена 10 лева за 250 грама) и десерти – пайове, кексове, браунита – по домашному вкусни и на цени около 2.50 лв. парчето. Тук неизбежно, и някак си буквално, се сещаме за приказката за баницата и лудия.

За пиене: пълен хипстърски вихър – био сиропи, био бози, био айряни, крафт бири, био вина.

Трябва да се признае, че за четирите години работа ХлеБар подобриха работата си, поправиха някои от грешките си и затвърдиха концепцията си. Отворилото през 2016 място на ул. Оборище ги показва пораснали и с размах.

Хлебар е на ул. Оборище 16, на ул. Шишман 27 и във Фейсбук.

%d1%85%d0%bb%d0%b5%d0%b1%d0%b0%d1%80